Zjednodušeně:
Plán udržitelné městské mobility vychází sice z principů dopravního plánování, ale jedná se o daleko širší téma, než by se na první pohled zdálo. Zahrnuje v sobě také prvky sociologie, demografie nebo psychologie. Tradiční dopravní plánování stojí před výzvou, která souvisí s celkovou změnou společnosti a jejích hodnot. Jen v širším kontextu je moci lépe pochopit i tyto otázky: Parkoviště nebo dětské hřiště? Nádraží v centru, nebo na periférii? Krajina bude méně, nebo více prostupná pro člověka? Nová parkující místa, nebo cyklistické pruhy? Budeme rušit regionální železniční tratě? Kdy se stávají silnice bariérou?
Témata se nemohou prezentovat izolovaně, ale je třeba upozornit na jejich provázanost a mezioborovost. Řěšení městské mobility se dá přirovnat k lidskému tělu, které také funguje jako celek, nikoliv jen jeho jednotlivé údy. Pokud tě bolí koleno, tak často je chyba ve špatném držení těla. Pokud tě trápí parkovací politika, pak taky je často chyba někde úplně jinde.
Město Krnov realizuje Plán udržitelné městské mobility podle certifikované metodiky SUMP (Plán udržitelné městské mobility). V březnu 2016 ji certfikovalo MD. Zpracovatelem bylo Centrum dopravního výzkumu, v.v.i.
Zásady pro zpracování dopravní strategie města / plánu udržitelné městské mobility (SUMP)
Jsou zohledněny následující charakteristické procesy:
Charakteristické procesy v bodech: